„Misija Sibiras‘18“ komanda darbavosi Kazachstane

Spalio 5 d. 17.15 val. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyks susitikimas su „Misija Sibiras‘18“ komanda. Ištvermės ir pilietiškumo pamokos, išgirstos iš pačių dalyvių lūpų, visada domina. 

Šiais metais „Misija Sibiras’18” dalyviai savo misiją atliko politinių kalinių laidojimo vietose Kazachstane. Sibiras yra kur kas platesnė nei vien geografinė sąvoka, o tremties vietos egzistuoja ir už Rusijos Federacijos ribų. Net dvi į Kazachstano Respubliką vykusios ekspedicijos grupės (iš viso 24 žmonės) sugebėjo įrodyti, kad Lietuvos istorijos dalis slypi ne vien Sibire, bet ir kitose šalyse.

Per 11 ekspedicijos dienų komandos dalyviai iššukavo 16 bendrų miestų kapinių, kuriose skaitydami antkapių užrašus ieškojo lietuviškų pavardžių ir užrašų. Jiems pavyko surasti, inventorizuoti ir sutvarkyti beveik 200 lietuviškų kapų, apie kuriuos informaciją paskelbti planuojama greitu metu.

Ne mažiau svarbus darbas buvo memorialų tvarkymas. Buvusiose lagerių teritorijose lietuviai ir kitų tautų atstovai buvo laidojami masinėse kapavietėse, todėl atskirų kapų čia nėra. „Misija Sibiras‘18” sutvarkė jau esamus arba pastatė naujus memorialus net keturiose vietose: Rudnike, Balchaše, Rytiniame Kounrade bei Mamočkino (Mamyčių) kapinėse.

Taip pat Kazachstane iškilo 6 nauji lietuviški kryžiai. Vieną iš jų padarė ir perdavė ekspedicijai Karagandos lietuvių bendruomenė. Aukščiausias kryžius, pastatytas Saranėje šalia dviejų partizanų kapų, siekė net 4,8 m.

Ekspedicijos metu komandai pavyko sutikti politinių kalinių vaikų, anūkų ir proanūkių. Vienas iš jų – Vladas Račkaitis, tebekalbėjo lietuviškai, nors Lietuvoje yra buvęs tik kartą prieš 30 metų.

„Misija Sibiras“ - Lietuvos jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projektas, kurio metu organizuojamos jaunų žmonių ekspedicijos į lietuvių tremties ir įkalinimo vietas. Ekspedicijos tikslas – sutvarkyti tautiečių trėmimų vietas, apleistas kapines, pastatyti atminimo simbolius, lietuviškomis kryždirbystės tradicijomis puoštus kryžius žuvusiems lietuviams atminti. Ekspedicijos metu taip pat siekiama pabendrauti su Sibire tebegyvenančiais tautiečiais ir jų atžalomis.

Kviečiame į susitikimą!

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Kultūrinių renginių ir leidybos skyrius