Per Atlantą: Lietuvos ir JAV draugystės amžius

Gegužės 23 d. (trečiadienį) 17 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Atrijaus terasoje vyks Lietuvos ir JAV bičiulystės šimtmečio puslapius atskleidžiančios parodos „Per Atlantą: Lietuvos ir JAV draugystės amžius“ pristatymas, kuriame dalyvaus parodos kūrėjai: istorikė dr. Giedrė Milerytė-Japertienė, JAV ambasados Amerikos erdvių vadovas Saulius Montvila ir būsima diplomatė Erica Cordatos.

Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečiui skirtą parodą kūrė JAV ambasada Lietuvoje, Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus suburta istorikų komanda kartu su Fulbright moksliniu darbuotoju iš JAV Čarlzu Perinu.

Paroda atskleidžia per šimtmetį brandintų ir puoselėtų Jungtinių Amerikos Valstijų ir Lietuvos santykių dinamiką. Parodos kūrėjai – Lietuvos ir JAV istorikai surinko unikalius dokumentus, fotografijas ir kitą istoriografinę medžiagą, vaizduojančią svarbiausius bendros istorijos faktus ir mažiau girdėtus pasakojimus apie Lietuvos ir Amerikos santykių dinamiką bei istorines asmenybes, formavusias bei lėmusias šiuos santykius. Paroda leidžia pažinti amerikiečius ir lietuvius per juos vienijančias tarpvalstybinės ir kultūrinės veiklos sritis – meną, sportą, ekonomiką, saugumą ir diplomatiją.

Nauju žvilgsniu parodoje pažvelgiama į lietuvių išeiviją Amerikoje ir jos vaidmenį įkūnijant svarbiausias lietuvių viltis ir lūkesčius tarpukario metu, per sovietų okupaciją bei Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Be to, paroda atskleidžia Lietuvos ir Amerikos mokslininkų, menininkų ir sportininkų ryšius, bendrus jų sumanymus, kuriuos vienijo siekis dalintis abi šalis praturtinančia patirtimi.

Pasak JAV ambasadorės Lietuvoje Anne Hall, šis istorikų ir diplomatų kūrinys – simbolinis Amerikos ir Lietuvos ryšių brandos patvirtinimas. „Paroda pagerbia daugybę vyrų ir moterų abipus Atlanto vandenyje, kurie kūrė kultūrinius, ekonominius ir politinius ryšius tarp mūsų dviejų didžių tautų. Jaučiame jiems didžiulį dėkingumą. Amerikos vyriausybė ir žmonės tikisi dar 100 metų draugystės ir partnerystės su Lietuva,“ – sako ambasadorė.

Paroda „Per Atlantą: Lietuvos ir JAV draugystės amžius“ savo kelionę po Lietuvą pradėjo Vilniuje. Per 2018 metus ji apkeliaus daugiau nei dešimt Lietuvos miestų ir miestelių. Nuolatiniam eksponavimui paroda bus pristatyta Prezidento V. Adamkaus bibliotekoje-muziejuje Kaune.

KVIEČIAME

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Kultūrinių renginių ir leidybos skyrius