Šimtas mažųjų varpų iš Lietuvos ir pasaulio

Balandžio 19 d. (ketvirtadienį) 16 val. bibliotekos I a. ekspozicijų erdvėse atidaroma paroda „Šimtas mažųjų varpų iš Lietuvos ir pasaulio. Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui”. Parodos sumanytojas, tekstų autorius ir kuratorius – Arvydas Kazimieras Karaška (Vilnius).

Atidaryme dalyvaus Arvydas Kazimieras Karaška ir Lietuvos kampanologų draugijos prezidentas Leonas Šablinskas.

Parodoje „Šimtas mažųjų varpų iš Lietuvos ir pasaulio. Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui” rodomi eksponatai iš muzikologo, enciklopedininko A. K. Karaškos asmeninio rinkinio.

Šių metų Vasario 16-ąją Lietuvos miestuose ir miesteliuose skambėjo varpai,  apvainikavę valstybės jubiliejų. Lietuvos atkūrimo šimtmečio negalima įsivaizduoti be Vinco Kudirkos „Varpo“. Taip buvo pavadintas J. A. Greimo ir K. Bradūno 1942 m. išleistas kultūros almanachas Šiauliuose. 

„Varpas – tai Dievo įkvėpimu sukurtas instrumentas, savo prakilniais garsais susiejantis dangų ir žemę. Varpų garsai apskritai ženklina sakralųjį laiką, kreipiantį mintis nuo kasdienybės link amžinybės. Varpais taip pat skelbiami svarbūs bendruomenės įvykiai: bažnytinės šventės, šventikų ingresai, parapijiečių vestuvės, o ir palydos į amžinybę. Netikėtai ir nerimastingai pasigirsdavo varpo dūžiai priešų užpuolimo, gaisro, kitų nelaimių metu...

Legenda byloja, kad pirmąjį bronzinį varpą apie 410-sius metus nuliedino vyskupas Pontijus Meronijus Paulinas, formą nusižiūrėjęs iš vėjų blaškomos pievų gėlės. Vyskupas gyveno Italijos šiaurinėje provincijoje Kampanoje, Nolos miestelyje. Nuo tada didelis varpas ir vadinamas kampana, o mažas signalinis – nola. Tokiais vardais jie įrašyti bažnytiniuose inventoriuose“, – viename straipsnyje teigė gamtos mokslų daktaras, etnologas prof. Libertas Klimka.         

2017 m. vasarį entuziastų pastangomis buvo įkurta visuomeninė Lietuvos kampanologų draugija „Societas campanarum Lituaniae“. Draugijos tikslai – talkinti paveldosaugininkams ir Bažnyčiai,  moksliškai tyrinėjant varpus, fiksuojant jų stovį, sudarant varpų registrą, tvarkant skambinimo  mechanizmus, konsultuojant naujų varpų įsigijimą. Taip pat – ir skatinti muzikavimą varpais ir karilionais.

Paroda veiks iki gegužės 20 d.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Kultūrinių renginių ir leidybos skyrius

Nuotraukoje: parodos eksponatai – varpai iš viso pasaulio