84-oji IFLA konferencija: bibliotekos gali valdyti pokyčius

Rugpjūčio 24–30 d. pasaulio bibliotekininkai dalyvavo 84-ojoje Tarptautinės bibliotekininkų asociacijų federacijos (IFLA) konferencijoje ir generalinėje asamblėjoje, kuri vyko Malaizijos sostinėje Kvala Lumpūre. Jos tema – „Transform Libraries, Transform Societies“ („Keičiasi bibliotekos, keičiasi bendruomenės“).

Į šį svarbiausią pasaulio informacijos specialistų metinį renginį susirinko per 3 500 dalyvių iš 112 šalių. Kartu su kitais Lietuvos bibliotekininkų delegacijos nariais konferencijoje dalyvavo ir PAVB bibliotekininkės Toma Apynytė-Kirslienė ir Virginija Švedienė.

Šalis ir miestas, kur vyko konferencija, jos dalyviams puikiai patvirtino savo tarptautinį įvaizdį „Malaysia is truly Asia“ („Malaizija – tikroji Azija“). Iš viso pasaulio susirinkusieji bibliotekų ir kitų informacijos institucijų atstovai visą savaitę jautė ypatingą Malaizijos sostinės Kvala Lumpūro atmosferą – čia susilieja skirtingos kultūros, skamba daugybė kalbų, pribloškia moderni architektūra, vilioja įvairių Azijos šalių virtuvių skoniai, o labiausiai žavi vietos žmonių draugiškumas, paslaugumas, nuoširdumas.

Jei kalbėtume apie šių metų IFLA konferencijos organizavimą, Malaizijos bibliotekininkai gali būti puikiausias pavyzdys, kaip reikia didžiuotis savo šalimi ir džiaugtis garbe bei išskirtine galimybe surengti šį pasaulio informacijos specialistų renginį savo šalyje. Reikėjo matyti, kaip visą savaitę spindėjo jų akys ir veiduose švietė džiaugsmo bei pasididžiavimo šypsenos!

Konferencijos atidarymo sesijoje, kaip visuomet, kalbėjo daug garbingų svečių, tačiau labiausiai išsiskyrė įkvepianti IFLA prezidentės, energingos ir veiklios lyderės Glorios Perez-Salmeron kalba, kurioje ji be kita ko pasakė: „Mes esame pokyčių variklis ir esame pasiruošę veikti ryžtingai. Tai mūsų pareiga. Ir mūsų galimybė. Visuomenė yra geresnė, teisingesnė, stipresnė ir įvairesnė, kai jai formuotis padeda bibliotekos“. Atidarymo ceremonijai ypač daug spalvų suteikė Istana Budaya grupės teatralizuotas pasirodymas, kuriame atsispindėjo turtinga Malaizijos kultūra.

84-ojoje IFLA konferencijoje įvyko 250 sesijų, kuriose kalbėjo 600 pranešėjų, buvo pristatyta 120 stendinių pranešimų (šioje sesijoje mūsų kolegos iš Šiaulių apskrities P. Višinskio viešosios bibliotekos pristatė savo programą „Mobili inovatyvių technologijų laboratorija jaunimui“).

Didelis dėmesys konferencijoje skirtas IFLA projektui „Globali vizija“, kuris suteikė neįtikėtiną galimybę dalyvauti diskusijoje kiekvienam pasaulio bibliotekininkui (2017 m. rugsėjo mėn. tokia diskusija vyko ir Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje). 84-ojoje IFLA konferencijoje pateikta 1-ojo „Globalios vizijos“ etapo ataskaita, o šio renginio metu vykusi „Idėjų banko“ sesija pradėjo šio projekto antrąjį etapą. IFLA generalinis sekretorius Geraldas Leitneris, pristatydamas ataskaitą, didžiuodamasis pareiškė, jog „...jokia kita pasaulio kultūros, švietimo ir mokslo organizacija nesugebėjo pradėti tokio visuotinio ir demokratinio proceso. IFLA „Globalios vizijos“ pranešimas yra naujų IFLA idėjų ir vieningo pasaulio bibliotekų tinklo potencialo manifestas.“ Sukurta oficiali „Idėjų banko“ svetainė, kur kiekvienas bibliotekininkas iki 2018 m. rugsėjo 30 d. gali pateikti savo idėją ir taip prisidėti prie 2019–2024 m. IFLA strateginės programos kūrimo.

Konferencijos dalyviai galėjo pasirinkti sau aktualias sesijų temas. PAVB atstovės dalyvavo sesijose apie universalųjį bibliotekų dizainą, viešųjų bibliotekų paslaugas lankytojams su negalia, klausėsi pranešimų apie bibliotekos ne tik kaip dvasinio, bet ir fizinio saugumo erdvės miestuose vaidmenį. Įdomi ir gyvybinga buvo daug teigiamų emocijų sukėlusi sesija apie bibliotekininkų aprangos stilių, kurios įkvepiančius pranešimus vainikavo pačių bibliotekininkų surengtas madų šou!

Kaip visuomet labai įdomi, turtinga naudingomis idėjomis buvo stendinių pranešimų sesija. Jos metu PAVB atstovės Toma ir Virginija ne tik susipažino su Danijos, Norvegijos, Malaizijos, Šri Lankos, Nigerijos, Estijos, Vietnamo, Turkijos, Japonijos ir kitų šalių bibliotekų projektais, bet ir perdavė kolegoms iš viso pasaulio žinią apie Lietuvos bibliotekų veiklą, įteikdamos savo išleistą brošiūrą „Skaitymo skatinimas šiaurės rytų Lietuvos viešosiose bibliotekose“, kurioje pristatomi Panevėžio regiono bibliotekų sėkmingiausi 2016–2018 metų skaitymo skatinimo projektai.

Tradicinis IFLA konferencijų metu rengiamas kultūros vakaras buvo dar viena galimybė pabendrauti su įvairių šalių bibliotekų atstovais, pažinti unikalią vietos virtuvę, išgirsti įvairių stilių muziką.

Konferencijos uždarymo metu buvo pagerbti ir apdovanoti IFLA nariai, ypatingai nusipelnę organizacijos sėkmingai veiklai ar atskirų pasaulio regionų bibliotekų vystymuisi, tarp jų 2013–2015 m. IFLA prezidentė Sinikka Sipilä (už išskirtinį indėlį į IFLA veiklą), Teresa Hackett (už reikšmingą veiklą tobulinant autorių teisių įstatymus) ir kt.

Tradiciškai išrinktas geriausias stendinis pranešimas, šiais metais ši garbė atiteko Danijos atstovams, kurių stendas vadinosi „Vaikų skaitymo įpročiai skaitmeniniame pasaulyje ir besikeičiantis viešųjų bibliotekų vaidmuo“.

Iškart po konferencijos surengtos ekskursijos į Malaizijos bibliotekas paliko didžiulį įspūdį, kuris vertas atskiro pasakojimo, tad apie tai – kitame straipsnyje.

Šis kasmetinis pasaulio bibliotekininkų susitikimas visuomet įkvepia. Kai matai ir jauti, kiek tokių pat kaip tu tiki tuo, ką daro, su kokiu pasididžiavimu kalba apie savo darbą, supranti, jog visa tai neabejotinai turi prasmę. Pasak IFLA prezidentės Glorios Perez-Salmeron, „Bibliotekoms nereikia būti pokyčių aukomis. Jos pačios gali valdyti pokyčius“.

2019-aisiais IFLA konferencija bus surengta Atėnuose (Graikijoje), o 2020-aisiaisOklande (Naujojoje Zelandijoje).

Nuotraukos – V. Švedienės, T. Apynytės-Kirslienės ir iš IFLA Facebook paskyros. 

Informaciją parengė
Virginija Švedienė
Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript.