Rumunijos ambasadorius tikisi tolesnio bendradarbiavimo

Bibliotekoje atidaryta Rumunijos Didžiojo Susivienijimo šimtmetį mininti fotografijos paroda. Jos atidaryme dalyvavo Rumunijos ambasadorius Lietuvoje J. E. Danas Adrianas Balanescu, laikinasis Panevėžio meras Aleksas Varna, vicemeras Petras Luomanas, miesto savivaldybės Tarybos narys, Rumunijos Didžiojo Riterio Kryžiaus kavalierius Vitalijus Satkevičius, Panevėžio pramonės, prekybos ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Gailiūnas.

Rumunijos ambasadorius J. E. ponas Dan Adrian Balanescu džiaugėsi, kad Panevėžio miesto savivaldybė bendradarbiauja su Rumunijos Maramurešo apskritimi nuo 2015 m. Pasak ambasadoriaus, ši paroda yra draugystės tęsinys. Rumunijos ambasada visad puoselėjo kultūrinius mainus ir žada tą daryti ateityje.

Šiais metais Rumunija švęs savo susivienijimo šimtmetį. Valstybės atkūrimo šimtmetį šiemet švenčia ir Lietuva. Tokios datos yra postūmis naujoms parodoms, naujiems bendriems darbams“, – sakė Rumunijos ambasadorius.

Laikinasis Panevėžio meras A. Varna dėkojo Rumunijos ambasadai ir ambasadoriui už ypatingą dėmesį kultūriniams mainams ir jų puoselėjimą – panevėžiečiai turėjo ne vieną galimybę susipažinti su įvairiais muzikos kolektyvais, parodomis, filmais. Meras sakė tikintis, kad bendradarbiavimo tradicijos bus tęsiamos ir toliau.

Miesto savivaldybės Tarybos narys, Rumunijos Didžiojo Riterio Kryžiaus kavalierius Vitalijus Satkevičius, kuris už nuopelnus – bendradarbiavimą tarp Panevėžio miesto ir Maramurešo savivaldybių gavo šį Rumunijos prezidento apdovanojimą, sakė, kad nors Lietuvą ir Rumuniją skiria daugiau nei 1000 kilometrų, bet istorijos bėgyje jos visad buvo šalia, tai rodo istorinės datos.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė sakė, kad bibliotekos rankraštyne yra ženklų, liudijančių bendradarbiavimą su Rumunija. Juozo Miltinio fonde yra saugoma rumunų kilmės rašytojo Eženo Jonesko (Eugène Ionesco) Miltiniui rašyti trys laiškai.

„Pirmi Rumunijos himno žodžiai kviečia „Prabusk, Rumunija“ ir tai labai artima mūsų šaliai. Džiugu, kad kultūra suvienija žmones. Džiaugiamės šia paroda. Gal ateityje turėsime daugiau galimybių dalintis kultūra“, – sakė direktorė.

Tarpukario Rumunijos fotografijos paroda apima šaliai svarbius laikotarpio įvykius – šalies karaliaus Ferdinando karūnavimą, Pirmojo pasaulinio karo pabaigą, 1918 m. Didįjį susivienijimą (Besarabijos, Bukovinos ir Transilvanijos prijungimas prie Rumunijos), Paryžiaus taikos konferenciją (1919–1920 m.). Nespalvotose nuotraukose vaizduojami su šiais įvykiais susiję tuomečio gyvenimo fragmentai. Parodos sudarytojas – Nacionalinio Kotročenio muziejaus (Bukareštas) direktorius Liviu Sebastianas Jicmanas.

Parosa veiks iki rugpjūčio 12 d.

Virginijos Januševičienės tekstas
Arnualdo Dalindos nuotr.