Naujų knygų lentynoje

Pristatome keletą įdomesnių knygų iš parodos „Nauji leidiniai”, kurią galite rasti bibliotekos Didžiojoje skaitykloje (Respublikos g. 14 II a.). Paroda atnaujinama du kartus per mėnesį – 1 ir 15 dienomis. Kviečiame susipažinti!

LIETUVOS ISTORIJA, 2017.
Leidykla „Obuolys” parengė kolekcinį istoriko Adolfo Šapokos „Lietuvos istorijos” leidimą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti. Dar 1936 m. jis pirmasis parengė lietuvių istorikų rašytą Lietuvos istoriją, kuri iki šiol nepralenktas veikalas. Jame aiškiai ir glaustai pateikiama visa Lietuvos istorija nuo paleolito iki leidinio pasirodymo laikų. Knyga yra papildyta prof. Liudo Mažylio Berlyne rastu Vasario 16-osios akto plakatu, beveik 2 metrų svarbiausių Lietuvos istorijos įvykių laiko juosta, istorinės Lietuvos žemėlapiais, viduramžių Lietuvos valdovų portretais, žymiausiu Jano Mateikos paveikslo „Žalgirio mūšis“ reprodukcija, kryžiuočių kariuomenės dalių vėliavų legenda.

AUGUSTINAS VYTAUTAS . FOTOGRAFAVAU LIETUVĄ..., 2017.
Lietuvos nacionalinis muziejus tęsia leidinių seriją „Lietuvos fotografijos istorija” ir pristato vieno ryškiausių tarpukario Lietuvos fotografų Vytauto Augustino fotografijų albumą (1935-1949 m.). Savo nuotraukose fotografas užfiksavo daug Lietuvos gamtos, miestų ir kaimų vaizdų, kariškių gyvenimo ir visuomeninių organizacijų veiklos momentų, Lietuvos kariuomenės žygį į Vilnių 1939 m., sovietinės ir vokiečių okupacijos laikų įvykius, lietuvių karo pabėgėlių vargus. Iš išraiškingų fotografijų, kuriose įamžinti šokantys, žygiuojantys, entuziazmo kupini visų krašte gyvenančių tautybių žmonės, Augustinui pavyko sudėstyti įtaigų besikuriančios modernios valstybės paveikslą. Albumą sudarė fotografijos istorikas Stanislovas Žvirgždas.

RIMTAUTAS VINCENTAS GIBAVIČIUS, 2017.
Rimtautas Gibavičius (1935–1993) – Lietuvos grafikas, knygų dailininkas, scenografas, sgrafito meistras. Labiausiai išgarsėjo estampų ciklu „Vilnius“ (1964–1987) bei sgrafitais Vilniaus universitete: „Devynios mūzos“ (1969) ir „Istoriniai portretai“ (9-asis deš.). Buvo išsiskirianti asmenybė menininkų bendruomenėje – ne tik dėl savitos kūrybos, bet ir dėl erudicijos, autoriteto, gebėjimo bendrauti. Albume, skirtame šiam ryškų pėdsaką Lietuvos dailės istorijoje palikusiam kūrėjui, yra įdomiausių jo grafikos kūrinių reprodukcijos, sgrafitų ir scenografijos projektų nuotraukos ir kt. Tekstinę dalį sudaro ištraukos iš paties Gibavičiaus ir jo bičiulių pasakojimų bei rašinių, meno vertintojų straipsnių citatos, taip pat dailininko biografijos metmenys, gausiai iliustruoti dokumentinėmis ir jo darbų nuotraukomis. Vertinga knygos dalis – pirmą kartą sudarytas išsamus R. Gibavičiaus kūrybos katalogas.

PETRAITYTĖ ASTRIDA. ALGIRDAS. IŠ KAUNO. KURIANT VALSTYBĘ, 2017.
Tai antrasis biografinės knygos apie Algirdą Patacką tomas (pirmasis „Algirdas. Iš Kauno”, 2016). Jis pristato A. Patacką – valstybininką, Kovo 11-osios signatarą, Nepriklausomybės ir laisvos dvasios adeptą (tad – aktyvų Čečėnijos draugą), aistringai (nesyk – ir „nedelikačiai“) ginantį krikščioniškąja, o kartu ir prigimtine baltiškąja morale grįstą Gyvenimą, tiek politiniu valstybiniu lygmeniu, tiek visomis kitomis jo paraiškomis (taip pat ir privačių santykių). Pasakojimą, apimantį 1989–2000-uosius herojaus gyvenimo metus, autorė pina ir iš asmeninių, fragmentiškai dar spėtų įrašyti Algirdo Patacko prisiminimų, ir iš jo pasisakymų Seimo posėdžiuose, ir iš liudijimų spaudoje, bendražygių memuaruose, kitų šaltinių.

VILIŪNĖ GINA. ANOS LOBIS, 2018.
Rašytoja Gina Viliūnė teigia, kad istoriniai romanai – tai galimybė keliauti laiku. Ši aistra istorijai lydi ją visose veiklose. G. Viliūnė yra profesionali Vilniaus gidė, rašo straipsnius žurnalams. Nauja rašytojos knyga „Anos lobis“ – istorinių romanų „Karūnos be karaliaus“ ir „Vilniaus Madonos“ tęsinys. Tikrais istoriniais faktais grįstame romane – senasis ir šiuolaikinis Vilnius. „Anos lobis“ istorinė dalis pasakoja apie Zigmanto Vazos valdymo laikotarpį. Tačiau labiau susitelkiama į moterišką liniją – seserys, žmonos, mamos. Karališkosios giminės moterys.

Informaciją parengė
Vartotojų aptarnavimo skyriaus
vyresn. bibliotekininkė Violeta Paltarokienė