A. J. Greimui darbus kūrė ir vaikai, ir profesionalūs dailininkai

Bibliotekoje pristatytą edukacinį dailės projektą „Mano Lietuva. Grįžtu į Tėvynę“, skirtą Algirdo Juliaus Greimo 100-osioms gimimo metinėms, jo dalyviai įvardijo kaip stebuklą. Šis projektas kurti dailės darbus subūrė šimtus mokinių iš įvairių šalies mokyklų ir profesionalius dailininkus.

Algirdo Juliaus Greimo, lietuvių kilmės prancūzų semiotiko, kalbininko, mitologo, eseisto, asmenybę ir kūrybą atspindi parodoje eksponuojami įvairiomis technikomis atlikti kūriniai. Paroda bibliotekos II a. ekspozicijų erdvėse veiks iki sausio 28 d.

Parodos atidaryme dalyvavo projekto meno vadovė dailininkė Emilija Taločkienė, Lietuvos dailininkų sąjungos projektų kuratorė Evelina Januškaitė-Krupavičė, operos solistė Sofija Jonaitytė, dailininkas Arvydas Bagdonas.

Dailininkė Emilija Taločkienė džiaugėsi, kad projekte dalyvavo tiek daug jaunųjų dailininkų, kad jie daug sužinojo apie A. J. Greimą literatūrologo, semiotikos profesoriaus Kęstučio Nastopkos dėka, kad mokiniai sukūrė tokios meninės vertės darbus, jog juos galima eksponuoti prestižinėse erdvėse. Pasak dailininkės, džiugu ir tai, kad konkurso nugalėtojai buvo apdovanoti vertingais prizais, kad kai kurie turėjo galimybę pirmąkart išbandyti tapybą ant drobės.

Šį projektą globojantis Seimo narys Povilas Urbšys sakė, kad vaikai darbus sukūrė su meile Lietuvai.

Parodoje eksponuojami ir profesionalių dailininkų Medos Norbutaitės, Emilijos Taločkienės, Vytauto Žirgulio, Arvydo Baltrūno, Arvydo Bagdono kūriniai.

„Projektas „Mano Lietuva“ – tai bendradarbiaujant su Šv. Kazimiero ordinu 2016 m. startavęs , plačią geografinę aprėptį turintis edukacinis vaikų ir jaunimo dailės projektas, kuriame dalyvauja mokyklos iš įvairių Lietuvos miestų. Projekto veiklos skatina moksleivius pažinti savo valstybės istoriją, kurti ir puoselėti šalies kultūrą ir tapatumą“, – sakė Lietuvos dailininkų sąjungos projektų kuratorė Evelina Januškaitė-Krupavičė.

Pasak jos, 2017 m. projekte, kuris buvo skirtas A. J. Greimo 100-osioms metinėms pažymėti, dalyvavo Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla, Šiaulių S. Sondeckio menų gimnazija, Vilniaus lietuvių namai, Kėdainių dailės mokykla, Vilniaus J. Vienožinskio dailės mokyklos Naujosios Vilnios filialas, Vaikų lopšelis-darželis „Vilnelė“, tapybos studija „Alegria“. Dirbo 26 pedagogai, dalyvavo 184 moksleiviai, 35 ikimokyklinio amžiaus vaikai, 14 profesionalių menininkų. Buvo surengtas moksleivių piešinių konkursas, po kurio sudaryta moksleivių grupė, pakviesta dalyvauti dailės plenere Lietuvos liaudies buities muziejuje, Rumšiškėse. Projekto tema, apeliuojanti į grįžimą į tėvynę, buvo tiesiogiai įprasminta – čia dalyvavo lietuviškas šaknis turintys moksleiviai iš Argentinos, Ukrainos, Venesuelos, Altajaus krašto.

Įspūdingos išvaizdos ir galingo balso dailininkas Arvydas Bagdonas dar žinomas ir kaip Lietuvos senelis Kalėda. Nors jam buvo pranašauta dainininko karjera, pasirinko dailę. Projektą „Mano Lietuva. Grįžtu į Tėvynę“ A. Bagdonas vadino nuostabiu dėl to, kad ši paroda keliauja per Lietuvą, kad eksponuota LR Seime, Vilniaus Rotušėje, o dabar ypatingo grožio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. „Reikia idėjos, pastangų ir mintis virsta kūnu. Vaikams buvo duota nuostabi galimybė kurti kartu su dailininkais profesionalais. Mačiau, kaip žibėjo mažųjų akys. Gaila, kad mano vaikystėje nebuvo tokių plenerų“, – kalbėjo menininkas.

Operos solistė Sofija Jonaitytė pakvietė visus susirinkusius sugiedoti Lietuvos himną. Vėliau solistė dainavo lietuvių liaudies dainas, kurioms pritarė žiūrovai, kalbėjo apie mūsų šalies folklorą, jo grožį ir vertę.

Projekto rengėjus ir dalyvius sveikino Seimo narė Guoda Burokienė, kultūros darbuotojai, dailininkai, meno gerbėjai.

Tą patį vakarą atverta I a. stenduose rodoma dokumentų paroda „Prasmės ir reikšmių ieškotojai. Algirdo Juliaus Greimo ir Juozo Miltinio sąsajos“, kurią parengė Juozo Miltinio palikimo studijų centras.

„Paroda „Prasmės ir reikšmių ieškotojai“, skirta dviejų žymių asmenybių – Algirdo Juliaus Greimo ir Juozo Miltinio – sąsajoms atskleisti, kur per eksponuojamą kultūrinio paveldo medžiagą – korespondenciją, knygas – atsiskleidžia šių asmenybių intelektualinis bendravimas ir kartu Europos kultūrinis diskursas Lietuvoje. Svarbus ir kitas kontekstas, kad šias dvi asmenybes sieja ir Paryžius, nors skirtingais laikotarpiais ir skirtingų paskatų vedini jie atsidūrė Prancūzijoje“, – pristatydama parodą kalbėjo Juozo Miltinio palikimo studijų centro vadovė Angelė Mikelinskaitė.

Ši paroda liudija, kad biblioteka saugo unikalias ir svarbias asmenines kolekcijas ir fondus. Juozo Miltinio palikimo studijų centre galima susipažinti su režisieriaus asmenine biblioteka, kurioje yra visos jo sukauptos A. J. Greimo knygos, su vertingu rankraštynu.

Virginijos Januševičienės tekstas

Arnualdo Dalindos nuotr.