Istorinis detektyvas „Enigma Orbi“ yra debiutinis senovinių knygų ekspertės Sondros Rankelienės grožinės literatūros kūrinys. Knyga patiks visiems besidomintiems Vilniaus istorija, paslaptimis, senomis bibliotekomis, knygomis ir – žinoma – nuotykiais.
Autorė Sondra Rankelienė jau daugiau nei du dešimtmečius dirba Vilniaus Universiteto bibliotekoje. Tokia vieta lengvai įkvepia istoriniams romanams. Vilniaus Universiteto fonas detektyve šmėžuos itin dažnai.
Istorijos pradžia slypi penkiolikto amžiaus pabaigoje, o nusidriekia iki pat šių dienų, kuomet Vilniaus Universitetas jau švenčia 450-tąjį gimtadienį. Romane detaliai aprašomi Vilniaus Universiteto centriniai rūmai, biblioteka, knygų saugyklos ir pati Lietuvos sostinė. Knygoje netrūks įdomių istorinių faktų bei asmenybių.
Svarbiausia kūrinio persona – Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės didikas Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis. Našlaitėlio vardas yra užkoduotas ir knygos pavadinime, kuris kitaip dar reiškia „Našlaitėlio Mįslė“. Šis vyras gerai žinomas dėl to, kad pirmasis sukūrė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystes žemėlapį. Beje, įdomus faktas, kad net dabar žemėlapis laikomas vienu iš geriausių renesanso kartografinių kūrinių ir saugomas Upsalos muziejuje. Radvila Našlaitėlis studijavo geografiją, mediciną ir turėjo gausybę paslapčių, kurias įveikti ir turės šio detektyvo herojai.
Šešioliktame amžiuje Našlaištėlis iš Jeruzalės pargabeno knygą, slepiančią paslaptingus dalykus…
Žadama, kad „Enigma Orbi“ nupieš visiškai netikėtą Vilniaus portretą. Kartu su veikėjais mes patirsime pavojingų, mirtimi grasinančių nuotykių, vartysime slaptus manuskriptus, bandysime iššifruoti sudėtingus užrašus bei surasti paslaptingus lobius. Ir visa tai vyks pašonėje – tarp Vilniaus Universiteto sienų. Autorė neleis atsikvėpti nė minutėlei, detektyvo siužeto vingiai staigūs, pasidaro neaišku, kas yra draugas, o kas išduos jau kitame puslapyje. Veiksmas vyks greitai, o paslaptys vyniosis pamažu – kaip geriausiuose trileriuose. Kodėl visiems reikia senovinės knygos? Siekiantys ją gauti asmenys išsibarsto po visą Europą. Ar ji to verta?
Istoriniai faktai ir neįtikėtina autorės fantazija privers į Vilnių pažiūrėti kitomis akimis.
Sondra Rankelienė yra senovinių knygų ekspertė, kurią jau dvidešimt penkerius metus galime sutikti Vilniaus Universiteto bibliotekos retų spaudinių skyriuje. Tad darbas su penkiolikto amžiaus knygomis moteriai yra ne naujiena. Autorė parengė daugybę senųjų knygų parodų, veda ekskursijas po Universitetą, rašo įvairius straipsnius apie senovinių leidinių atskleidžiamas paslaptis bei jų autorius. 2016 metais autorė išleido mokslo populiarinimo knygą „Biliotheca curiosa“, kurioje pristatomi įdomiausi senoviniai radiniai susiję su knygomis ar jų savininkais.