Metų skaitomiausios bibliotekoje

Didelė stirta knygų ant ilgo stalo bibliotekos knygų išdavimo erdvėje

Kokie buvo 2024-ieji kaip skaitymo metai? Ką pamėgo ir rinkosi panevėžiečiai? Keliomis įžvalgomis, patirtimis ir dešimtukais dalijasi Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka.

Pagrindiniai skaičiai

Pernai bibliotekos paslaugomis naudojosi 13 700 skaitytojų, jie į namus pasiskolino apie 65 800 knygų. Didžiausias skaitytojo 2024 m. perskaitytų knygų skaičius – 224.

Fondus papildė 6276 leidiniai.

Vyriausiam skaitytojui Vytautui – 95-eri,  jauniausiai Dianai – 2-eji. Skaitytojo bilietą mergaitei paėmė tėveliai, taip siekdami kurti individualią vaiko skaitymo istoriją, naudotis įvairiais žaidimais, akcijomis. Į Vaikų ir jaunimo kultūrinės edukacijos skyrių atsivedę mažąją Dianą parodo, kaip veikia savitarnos įranga, leidžia rinktis knygas, o kartu – pažaisti tam pritaikytose atnaujintose erdvėse.

„Tokie maži skaitytojai nebestebina. Įvertindami tėvų poreikius, įsigyjame vis daugiau net kūdikiams pritaikytų knygų“, – sako vyresnioji bibliotekininkė Viktorija Metiolkina-Švedienė.   

Biblioteka rūpinosi tais, kas patys negali užeiti pasiskolinti knygų.

„Šiuo metu globojame 11 senjorų ir turinčių negalią žmonių. Atsižvelgę į pageidavimus, jiems knygas reguliariai pristatome į namus“, – teigia Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Ieva Karoblytė.    

Populiarėja užsienio kalba

Kaip ir anksčiau, panevėžiečiai dažniausiai renkasi užsienio autorių romanus. Ypač populiari išlieka Colleen Hoover – pavyzdžiui, jos knygos „Viskas primena tave“ dabar eilėje laukia daugiausia žmonių – 50.

Iš grožinės literatūros taip pat mėgstami psichologiniai trileriai. Iš negrožinės – populiarioji psichologija, išaugo dėmesys leidiniams apie sveiką gyvenseną, mitybą.

Dar viena tendencija – didėja knygų užsienio (anglų) kalba populiarumas. 

Grožinės literatūros dešimtukas

Colleen Hoover „Viskas primena tave“

Penkerius metus kalėjime praleidusi Kena Rovan grįžta namo tikėdamasi, jog galės rūpintis savo mažamete dukra. Tačiau tiltų, kurie jau sudeginti, neįmanoma atstatyti. Kad ir kaip ji stengtųsi, mažylę globojantys žmonės ją atstumia. Vienintelis durų dar neužtrenkė Ledžeris Vordas, vietinio baro savininkas, padedantis mamai palaikyti ryšį su dukra. Bet jei kas nors sužinotų, jog Ledžeris pamažu tampa svarbia Kenos gyvenimo dalimi, abu rizikuotų prarasti jiems svarbių žmonių pasitikėjimą.

Freida McFadden „Tarnaitė“

Meistriškai susuktas psichologinis trileris, kuris neleis atsipalaiduoti iki pat paskutinio puslapio.
– Sveika atvykusi į mūsų šeimą, – maloniai sutinka Nina Vinčester, tiesiog elegancijos įsikūnijimas. Šis darbas – mano paskutinis šansas viską pradėti iš naujo. Nepakeldama galvos šveičiu nuostabius Vinčesterių namus, vežioju jų dukrą ir gaminu šeimai skanų maistą.
Stengiuosi nepastebėti, kad Nina jaukia viską aplink vien tam, kad negalėčiau nė atsikvėpti. Vieną liepia, o vos po akimirkos tvirtina sakiusi visai ką kitą. Tik nuleidžiu galvą ir klausau priekaištų. Negaliu prarasti šio darbo.

Nino Haratischwili „Aštuntas gyvenimas (Brilkai)“

Romanas sukėlė didelį šurmulį literatūros pasaulyje, sulaukė teigiamo kritikų įvertinimo, o skaitytojų visame pasaulyje buvo pramintas literatūros klasikos „Vėjo nublokšti” gruziniškąja versija. Iš Gruzijos (Sakartvelo) kilusios autorės vokiečių kalba parašytai istorinei šeimos dramai suteiktas ne vienas Vokietijos literatūrinis apdovanojimas, o jos vertimas į anglų kalbą 2020 m. pateko į Tarptautinės Bookerio premijos ilgąjį sąrašą.

Colleen Hoover „Jei ne tu“

Morgana Grant kasdien vis aršiau pykstasi su šešiolikmete dukra Klara. Morgana nori apsaugoti dukrą nuo savo jaunystės klaidų: per anksti pastojus ir ištekėjus, jai teko atsisakyti svajonių studijuoti koledže ir atrasti mėgstamą darbą. Bet ir pati Klara nenori sekti varginančiai nuspėjamos motinos pėdomis.

Išlaikyti trapias mamos ir dukros paliaubas sugeba tik Krisas – Morganos vyras, Klaros tėvas ir šeimos inkaras. Tačiau Krisui patekus į tragišką automobilio avariją namų ramybė sudūžta į šipulius.

Kristin Hannah „Moterys“

Lucinda Riley „Slapta mergina“

Colleen Hoover „Lapkričio 9“

Abraham Verghese „Vandens pažadas“

Adriana Trigiani „Batsiuvio žmona“

Colleen Hoover „Bjauri meilė“

Negrožinės literatūros dešimtukas

Marshall B. Rosenberg „Nesmurtinis bendravimas. Gyvenimo kalba“

Jei žodis „smurtinis” reiškia žeidžiantį ar žalojantį elgesį, tuomet daugumą mūsų bendravimo būdų – kitų žmonių teisimą, patyčias, išankstinį nusistatymą dėl rasės, kaltinimą, rodymą pirštu, diskriminavimą, kalbėjimą nesiklausant, kitų ar savęs kritikavimą, pravardžiavimą, piktas reakcijas, politinės retorikos naudojimą, vertinimą, kas yra geras ar blogas, teisus ar neteisus – iš tiesų galėtume pavadinti smurtiniu bendravimu.

Roxie Nafousi „Manifestavimas. 7 žingsniai į savo svajonių gyvenimą“

Ar esate pasirengę atrasti manifestavimo magiją ir realizuoti beribes savo galimybes?
Manifestavimas, kuriame susilieja mokslas ir išmintis, yra saviugdos praktika, padėsianti jums siekti tikslų, ugdytis meilę sau ir gyventi geriausią gyvenimą, kokį tik galite.
Ši knyga skirta visiems, norintiems tapti savo gyvenimo šeimininkais. Įvykdę vos septynis nesudėtingus žingsnius, perprasite manifestavimo meną ir galėsite kurtis tokį gyvenimą, apie kokį svajojate.

Gabor Maté „Kai kūnas sako ne. Slopinamo streso kaina“

Ar žmogus gali mirti nuo vienatvės? Ar yra ryšys tarp gebėjimo reikšti emocijas ir Alzheimerio ligos? „Vėžio asmenybė“ – kas tai? Kaip stresas veikia kūną? Į visus šiuos ar panašius klausimus apie proto ir kūno ryšį gydytojas Gaboras Maté, remdamasis išsamiais moksliniais tyrimais, atsako tarptautiniu bestseleriu tapusioje knygoje. Ši knyga – tai išsami ir novatoriška proto bei kūno santykio analizė, atskleidžianti streso įtaką žmogaus organizmui, streso vaidmenį sudėtingų ligų – vėžio, artrito, diabeto, išsėtinės sklerozės – vystymesi, ir, svarbiausia, pristatanti, ką reikėtų daryti, norint tokių ligų išvengti ar kaip sėkmingai nuo jų pasveikti.

Jessie Inchauspé „Gliukozės revoliucija. Mesk svorį, pažabok norą užkandžiauti, susigrąžink energiją. Gyvenimą keičianti cukraus kiekio kraujyje subalansavimo galia“
Gliukozė, arba cukrus kraujyje, – tai mažytės molekulės mūsų organizme, darančios didžiulį poveikį mūsų sveikatai. Devyniasdešimt procentų žmonių kenčia nuo per didelio gliukozės kiekio organizme ir dauguma apie tai nė nežino.
Kokie simptomai apie tai byloja? Noras užkandžiauti, nuovargis, nevaisingumas, hormoniniai sutrikimai, aknė, raukšlės… Laikui bėgant išsivysto tokios ligos kaip II tipo diabetas, vėžys, demencija ir širdies ligos.

Beata Nicholson „21 taisyklė geram gyvenimui. Lengva knyga apie savęs auginimą, džiaugsmingą kasdienybę ir svajonių pildymą“

Andrius Tapinas „Genijai, pasipūtėliai ir žmogžudžiai. Senieji meistrai ir jų paveikslų paslaptys“

Kristina Sabaliauskaitė „Kaip skaityti meną?“

Eva Mattsson „Kotryna Jogailaitė. Rožės ir akmens karalienė“

Virginija Rimkuvienė „Pakeliui į rojų“

Lietuvių autorių dešimtukas

Deimantė Rudžinskaitė „Pasaulietė“

Augdama Jehovos liudytojų šeimoje, Deimantė tikėjo, kad pasaulio pabaiga jau laukia ant slenksčio. Todėl kartu su mama Šiaulių gatvėse ir daugiabučių laiptinėse skleidė „gerąją žinią“: atėjus Armagedonui, Jehova visus jam atsidavusius žmones pakvies į savo karalystę. Tiesa, Deimantė žinojo ir tai, kad rojus turi kainą – visišką atsiskyrimą nuo „pasauliečių“, Jehova netikinčių žmonių, ir neva šėtoniškos jų įtakos.

Mergaitės vienatvę aštrino ir tai, kad ji niekam negalėjo prasitarti apie namie patiriamą siaubą – mamos ir tėčio smurtą, kaip Dievo rykštė užgulantį kaskart, nepaklusus griežtoms taisyklėms.

Kotryna Zylė „Mylimi kaulai“

Kotrynos Zylės romanas „Mylimi kaulai“ – moters, savo namų sekcijoje saugančios trijų vyrų kaulus, gyvenimo istorija. Atmosferiškame, maginės realybės prisodrintame kūrinyje susipina miegamųjų rajonų kasdienybė ir kaimo folkloras. Romano laikas nenusakomas, tariamas. Gyvybė čia pasitinkama ir palydima daugiabučio pirtyje, piemenys į ganyklas keliauja troleibusais, gyvuliai laikomi butuose, duona kepama laiptinėje, prie pašto dėžučių; name atliekamos apeigos, vyksta stebuklai.

Mantas Adomėnas „Moneta & labirintas“

„Mantas Adomėnas parašė ne paprastą detektyvą ar šnipų romaną. Tai didžiulis, erdvus, daugialypis ir daugiasluoksnis pasaulis . Rašydama kaip detektyvų mėgėja pasakyčiau, kad tai detektyvas pačia tikriausia šio žodžio prasme, kurį skaitant, dar neapleidžia ir gryniausias džiugesys dėl begalinės pasaulio įvairovės ir mūsų aštraus siekio bei gebėjimo ją pažinti, kad ir kokia kaina. Šitas romanas yra tikras ir didelis įvykis.“ Rasa Drazdauskienė, LRT laidos „Nenušaunami siužetai“ bendraautorė, vertėja

Violeta Tapinienė „Susigrąžinto laiko blyksniai“

Šioje eseistikos knygoje – brandžios, neeilinės asmenybės mintys apie laiką, likimą, atmintį, netektį, gyvenimo geismą ir lemties paradoksus. Violeta Tapinienė – legendinė Vilniaus 9-osios vidurinės mokyklos (dabar Šv. Kristoforo gimnazija) lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, per 36 mokytojavimo metus išugdžiusi šimtus laisvų, mąstančių žmonių.

Gabija Grušaitė „Grybo sapnas“

Arūnas Valinskas „Valius. Tai buvo kažkas tokio“

Alicia Gutje „Prieš tylą“

Laima Baršauskienė „Mirtis ir mažiau svarbūs dalykai. Slaugytojos užrašai“

Icchokas Meras „Geltonas lopas. Novelių apysaka“

Donaldas Kajokas „Leistinas privatumas. Dienoraščiai: 1979–1999“


Primename, kad užsisakyti, grąžinti, prasitęsti leidinius galima ibiblioteka.lt, užsukus į mūsų biblioteką, el. paštu abonementas@pavb.lt ar tel. +370 45 46 54 97.