Baigėsi Virtualios filosofijos skaityklos 7-asis sezonas: ką nagrinėjome šiais metais?

moletu-biblioteka

Molėtų viešosios bibliotekos vykdomas „Virtualios filosofijos skaityklos“ tęstinis projektas jau skaičiuoja septintąjį sezoną. Iniciatyva, gimusi 2020-ųjų pavasarį, kai karantino ribojimai privertė ieškoti naujų bendravimo būdų, dabar tapo visiems prieinama filosofijos mėgėjų bendruomene.

Virtualios skaityklos dalyviai gali ne tik skaityti ir klausyti lektoriaus vedamų paskaitų, bet ir aktyviai diskutuoti, dalytis įžvalgomis apie įvairius filosofinius tekstus, apmąstyti aktualias temas bei gilintis į esminius gyvenimo klausimus. Svarbiausia, kad ši skaitykla atvira kiekvienam. Nesvarbu, ar norisi aktyviai dalyvauti pokalbiuose, ar tiesiog ramiai įsiklausyti į kitų mintis – čia laukiami visi, norintys gilintis į filosofijos pasaulį ir dalytis šiuo patyrimu su kitais.

Skaityklą jau septintą sezoną iš eilės kuruoja filosofė prof. dr. Lina Vidauskytė, o prie diskusijų neretai prisijungia ir kiti filosofai. Šių metų paskaitos išsiskyrė tematiškai: kalbėjome apie knygas, literatūrą ir kalbą. Pirmąją paskaitą septintajame sezone skaitė prof. dr. Tomas Sodeika, kurios metu pristatė savo verstą knygą „Nuovargio visuomenė“ (Byung Chul-Han). Paskaitos metu buvo svarstoma apie šiuolaikinių technologijų galią žmogui, šiuolaikinę visuomenę, kaip patiriančią išskirtinį nuovargį. Taip pat turėjome galimybę prisijungti prie prof. dr. Linos Vidauskytės paskaitos „Kalba: saugumas ir susvetimėjimas“ bei dr. Timofej Murašov paskaitos „Biblioterapija: psichologiniai ir filosofiniai gydymo skaitymu aspektai“. Paskutinėje paskaitoje, kuria skaitė dr. Žilvinė Gaižutytė-Filipavičienė, aptarėme dabartines meno, filosofijos, estetikos ir ekologijos sankirtas, kaip Lietuvos gamtos menuose trinamos griežtos ribos tarp kultūros ir natūros, žmogaus ir nežmogiškos gamtos, diskutavome apie aktualias vietinės ir globalios gamtos ir ekologijos temas: žmonijos poveikis planetos gyvybės raidai, klimato kaita ir visuotinis atšilimas, masinis gyvybės rūšių nykimas, ekologinės grėsmės ir katastrofos.

Be šių keturių filosofų skaitomų paskaitų, prof. dr. Lina Vidauskytė kvietė prisijungti prie 10 susitikimų, kurių metu aptarėme įvairias filosofines temas pagal atrinktų tekstų ištraukas. Virtualių susitikimų metu skaitėme ir diskutavome apie Sarah Bakewell, Johann Wolfgang von Goethe, Gerard Delanty, Martha C. Nussbaum, Umberto Eco, Česlovo Milošo, Carl R. Rogers tekstų ištraukose keltus klausimus siedami su nūdienos aktualijomis.

Paskutiniame virtualiame susitikime šiais metais skaityklos dalyviai ir lektoriai dalijosi mintimis apie šių susitikimų unikalumą ir reikšmę kiekvienam. Kiekvienas dalyvis sutaria: tai tam tikros formos terapija, kurios metu pamirštami kasdieniai rūpesčiai, darbas, žemiški klausimai. Tai galimybė mąstyti, diskutuoti apie skirtingus, nuo kasdienybės nutolusius reiškinius. Taip pat buvo išskirtas Virtualios filosofijos skaityklos lektorių filosofinių temų perteikimas „paprastam“, su filosofija kasdienybės profesionaliai nesiejančiam žmogui. Susitikime dalyvavę prof. dr. Lina Vidauskytė ir prof. dr. Tomas Sodeika teigė, kad perteikti filosofiją paprasčiau, ištrinti baimes ir mitus supančius filosofiją, buvo vienas pagrindinių šių susitikimų tikslų. Dalyviai išryškino ir susitikimų formos privalumą – virtualus prisijungimas, nors iš pradžių atrodė kiek neįprastas, suteikė galimybę prisijungti kad ir kur bebūtum.

Už dar vieną sėkmingą, nepaprastai turiningą ir įkvepiantį Virtualios filosofijos skaityklos sezoną dėkojame kiekvienam prisijungusiam, paskaitų bei susitikimų kuratorei prof. dr. Linai Vidauskytei, lektoriams bei mūsų projekto partneriams: Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešajai bibliotekai, Ignalinos rajono savivaldybės viešajai bibliotekai, Zarasų rajono savivaldybės viešajai bibliotekai, Molėtų rajono savivaldybei.

Projektą „Virtuali filosofijos skaitykla“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Molėtų viešosios bibliotekos informacija