Elgesys

1647848377_KK22_Elgesys_kietas

Kodėl kartais pasielgiame netinkamai? Nuo ko tai priklauso? Kodėl vienus poelgius vertiname kaip gerus, kitus – kaip blogus? Žymus neurobiologas ir primatologas Robertas Sapolsky (gim. 1957) išsamiai analizuoja, kokie veiksniai lemia mūsų elgesį. Kas dėjosi mūsų smegenyse tą akimirką, kai vienaip ar kitaip pasielgėme? Gal nervų sistemą sudirgino vaizdas, garsas ar kvapas? O gal čia kalti hormonai? Kokią reikšmę turi paauglystės, vaikystės, ankstyvosios raidos patirtys ir genetinės ypatybės? Galbūt ieškant atsakymų reikia tūkstantmečius grįžti į praeitį ir prisikasti iki pat evoliucinių mūsų rūšies šaknų?

Ši knyga – įspūdinga mokslo apie žmogaus elgesį sintezė. Remdamasis naujausiais įvairių mokslo sričių tyrimais autorius nagrinėja tokias aktualias temas, kaip gentinis mąstymas, ksenofobija, hierarchija, konkurencija, moralė, laisva valia, karas ir taika.

„Tai puikus elgesio mechanizmų aiškinimas skirtingų lygmenų derinimu – nuo išoriškai stebimo elgesio sanklodos iki nervinių ir molekulinių jo mechanizmų. Kitas knygoje pristatomų aiškinimų ypatumas: prieiga prie reiškinių esmės grįsta poelgio kilmės laiko skale. Pirmieji skyriai taip ir pradedami: kas vyksta organizme tam tikro poelgio metu, likus sekundei, kelioms sekundėms, valandoms, dienoms ar net metams iki jo. Manau, skaitytojui patiks toks netradicinis ir gilus būdas aiškinti žmogaus poelgių prigimtį.”

Prof. dr. Albinas Bagdonas, psichologas, neurofiziologas, sociologas