Tai istorinis pasakojimas apie Vokietijos lietuvius 1950-1990 m., jų bendruomeninę, politinę, kultūrinę veiklą, tautinio tapatumo išsaugojimo ir jaunosios kartos ugdymo problemas, pastangas išlaikyti vienintelę pasaulyje lietuvių Vasario 16-osios gimnaziją, ryšius su gimtuoju kraštu, paramą nepriklausomybę atgavusiai Lietuvai. Tikimės, kad šis darbas bus svarbus žingsnis, dar vienu istoriniu pasakojimu papildantis didelę ir įvairiaspalvę pasaulio lietuvių žemėlapio mozaiką, prisidedantis prie platesnio išeivijos istorinio paveldo pažinimo ir išsaugojimo.
Vincas Bartusevičius (1939-2020) – Lietuvos ir užsienio visuomenei gerai žinomas lietuvių išeivijos mokslininkas, istorikas, sociologas, pedagogas. Būdamas 5 metų, artėjant antrajai sovietų okupacijai su tėvais turėjo palikti Lietuvą, visą gyvenimą praleido Vokietijoje. 1950 m. baigė Lūbeck-Meeseno stovyklos lietuvių pradžios mokyklą, o 1959 m. Vasario 16-osios gimnaziją. Studijavo sociologiją, istoriją ir psichologiją Mūncheno irTūbingeno universitetuose. |gijo sociologijos magistro ir humanitarinių mokslų krypties daktaro laipsnius.
Nuo gimnazijos laikų aktyviai dalyvavo Vokietijos lietuvių bendruomenės (VLB) veikloje, buvo Lietuvių kultūros instituto (LKI) Vokietijoje jkūrėjas ir ilgametis vadovas. Visą gyvenimą rūpinosi Vasario 16-osios gimnazijos ir VLB likimu, kaupė, saugojo ir tyrinėjo lietuvių istorinį palikimą Vokietijoje. Rašė lietuvių išeivijos, Vokietijos lietuvių bendruomenės, Lietuvos raidos XX a. pabaigoje istorinėmis temomis, vienas ir su kitais autoriais išleido ne vieną knygą lietuvių ir vokiečių kalbomis.