22-eji nepriklausomybės metai Merkinėje (1918–1940 m.)

thumb

Knygą rengti Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas pradėjo dar 2018 metais, kai Lietuva minėjo Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį – norėta atsigręžti į miestelio šimtametes šaknis ir bandyti pažinti senosios Dainavos krašto sostinės gyvenimą 1918-1940 metais, tik 22 metus trukusiu Nepriklausomybės laikotarpiu, apie kurį sovietmečiu kalbėti buvo nelabai ir galima.

Kaip teigė knygos sudarytojas M. Černiauskas, daug apie miestelį pasakoja knygoje panaudoti archyvuose saugomi to laikmečio dokumentai, muziejuje sukauptas nemažas miestelio gyventojų muziejui dovanotų senų fotografijų rinkinys, ano meto spaudoje miestelio gyvenimą nušviečiantys straipsniai, senųjų miestelio gyventojų liudijimai. Daugybę tarpukario Merkinės gyvenimą iliustruojančių eksponatų galima išvysti Merkinės krašto muziejuje.

„Prieš mūsų akis iškyla Pirmojo pasaulinio karo ir pokario sunkumai, bandymai organizuotis ir organizuotai prisidėti prie valstybės kūrimo, savivaldos formavimas, saugumas, švietimo ir kitų viešųjų reikalų sprendimas. Turime galimybę pažinti miestelio šviesuolius, jų kurtas organizacijas, pastangas puoselėti miestelį, jo kultūrinį gyvenimą, miestelėnų tarpusavio santykius, didelę žydų bendruomenę ir savitą miestelio architektūrą, sunaikintą Antrojo pasaulinio karo ir okupacijų metais, – pasakojo M. Černiauskas. – Dar vienas įdomus knygos blokas – kraštotyrininkų Arūno Amšiejaus, Algimanto Černiausko, Gintaro Lučinsko surinktos Merkinės miestelio tarnautojų, aktyvių visuomenės narių biografijos, kurios dažniausiai užsibaigia tragišku likimu: sušaudytas, nukankintas, žuvęs tremtyje ar pasitraukęs į Vakarus…“ Knygoje skaitytojai ras ir muziejininko, archeologo Žygimanto Buržinsko parengtą to meto miestelio centrinės dalies architektūros apžvalgą. Knygoje skaitytojas ras ir amžininkų liudijimų, ir dabarties istorikų tyrinėjimų bei įžvalgų. Didelio formato knygos apimtis – 350 psl. Joje – daugiau kaip 500 nuotraukų, kelios dešimtys dokumentų kopijų, šimtai citatų iš to meto spaudos.