Pasaulyje daug nereikalingos informacijos, todėl aiškumas tapo naująja
galia. Cenzūra šiuolaikiniame pasaulyje veikia kitaip – ne blokuojant
informaciją, bet užpilant žmones dezinformacija ir nereikalingomis
žiniomis, kurios atitraukia dėmesį nuo tikrai svarbių dalykų.
Vieno labiausiai graibstomų autorių ir iškilaus šiuolaikinio mąstytojo Yuval Noah Harari naujausia knyga „21 pamoka XXI amžiui“ kalba apie dabartį, kurioje gyvename – praskaidrina pasaulio vaizdą ir toliau drąsiai kelia pačius svarbiausius, visuotinus klausimus.Vienas išmintingiausių šiuolaikinių mąstytojų Yuval Noah Harari mąsto plačiau ir giliau, jo įžvalgos padeda matyti visą pasaulį ir jo santvarką tarsi iš viršaus, aprėpiant bendrą istoriškai svarbų vaizdą. Autorius svarsto, kuri civilizacija šiuo metu dominuoja pasaulyje – Vakarai? Kinija? Islamas? Koks čia Europos vaidmuo ir ar ji turėtų atverti duris imigrantams? Nelieka pamirštas ir pastaruoju metu augantis nacionalizmas – ar jis gali išspręsti nelygybės ir klimato pokyčių problemas? Ką turėtume daryti su terorizmu? Ko reikėtų mokyti savo vaikus?
Knygoje „21 pamoka XXI amžiui“ kalbama apie liberaliosios demokratijos krizę – kodėl ji prasidėjo? Autorius drąsiai aiškinasi, ar gali būti, kad artėja naujas pasaulinis karas. Ką reiškia Donaldo Trumpo iškilimas? Kaip suvaldyti netikras naujienas (fake news)?
Tai klausimai ir apmąstymai, kuriems daugelis mūsų neturime laiko, nes gyvename kasdien spręsdami kasdienes problemas. Einame į darbą, rūpinamės vaikais, prižiūrime tėvus ir galvojame, kaip išgyventi dar vieną dieną. Tačiau istorija ne kartą įrodė savo žiaurumą. Ji nepaiso, ar turime laiko apie ją pagalvoti ir numatyti. Žmonijos ateitis bus nulemta, net jei jūs tame ir nedalyvausite, o pasekmes pajus visi. Juk niekas ir nesakė, kad istorija yra sąžininga.
Vienintelis tikslas, kurį autorius kelia savo knygai – bent kelis žmones įkvėpti diskusijai apie žmonijos ateitį. Ši knyga gal ir nepalengvins kasdienybės, tačiau gali suteikti aiškumo ir padėti suprasti, kas vyksta su mumis pasauliniu mastu.
Knygoje „21 pamoka XXI amžiui“ atskleidžiami politiniai, socialiniai ir technologiniai procesai, vykstantys pasaulyje ir jį keičiantys. Be to, autorius kelia ir egzistencinius klausimus – kalba apie Dievą, aiškinasi, su kokias iššūkiais susiduria dabar gyvenanti žmonija. Ar vertėtų iš naujo apsvarstyti savo vertybes, kai gyvename vis triukšmingesnėje ir netikresnėje aplinkoje?