Meno istorikės Amy Dempsey knyga „Siurrealizmas“ yra intriguojanti, kartais – kandi ir įžvalgi nepaprastai populiaraus meninio judėjimo apžvalga. Išsamiame ir gausiai iliustruotame tekste autorė skaitytojus supažindina su svarbiausiais judėjimo dalyviais, ideologinėmis koncepcijomis, ištakomis, kontekstu ir parodo siurrealizmo įtaką šiandieniam meniniam ir visuomeniniam gyvenimui.
Siurrealizmą, kaip literatūros ir meno judėjimą, įkūrė prancūzų poetas André Bretonas, 1924 m. paskelbęs „Siurrealizmo manifestą“, o 1966 m., kai poetas mirė, siurrealizmas tapo populiariausia ir lengviausiai atpažįstama meno kryptimi pasaulyje.
Priimta manyti, kad siurrealizmas yra meninio judėjimo DADA natūralus tęsinys, knygoje parodoma, kad siurrealizmas absoliučiai kontrastuoja su dadaistų chaosu ir spontaniškumu. Siurrealizmas buvo puikiai suorganizuotas logistinis mechanizmas su tiksliai suformuluotomis doktrinomis, padėjusiomis judėjimui išplisti visuose Žemės kampuose, o galiausiai pats pavadinimas pateko į kasdieninį vartojimą ir tapo keistumo sinonimu.
Amy Dempsey „Siurrealizmas“ kviečia ištrūkti iš paviršutiniško kanono ribų ir atsikratyti siurrealizmo žvaigždžių, tokių, kaip Salvadoras Dali, biografinės magijos. Autorė šalia svarbiausių judėjimo figūrų į pasakojimą įveda daugybę mažiau žinomų siurrealizmo personažų, dirbusių pagal siurrealizmo principus, supažindina su jų pagrindiniais kūriniais ir nurodo kur šiuos kūrinius galima apžiūrėti. „Siurrealizme“ skaitytojai taip pat ras kruopščiai suformuotą judėjimo sąvokų ir terminų žodyną, siurrealizmo chronologinę laiko juostą ir, be abejo, papildomos literatūros sąrašą. Amy Dempsey knyga puikiai papildo jau egzistuojančių siurrealizmui skirtų leidinių lentyną, tapdama nauju gidu meno smalsuoliams, nusprendusiems įdėmiau susipažinti su svarbiu, įtakingu ir išskirtiniu meno stiliumi. Ypač tai aktualu šiandien, kai gyvename pasaulyje, kurio realumas kartais yra keistesnis už siurrealizmą.
Šviežią Amy Dempsey požiūrį pamatė ir įvertino meno profesionalai. Meno istorikė Dawn Ades savo atsiliepime pažymi, kad „Siurrealizmas“ yra puikiai subalansuotas „… gerai pažįstamų ir ne tokių žinomų darbų, sukurtų viso pasaulio menininkų, derinys. Knyga suteikia šiuolaikišką perspektyvą, atveriančią naujas domėjimosi kryptis.“
Dr. Amy Dempsey meno istorijos išsilavinimą gavo Niujorko Hunterio koledže, o daktaro laipsnį apsigynė Londono Courtauldo meno institute. Karališkosios meno draugijos narė, bendradarbiavusi su įvairiais Londono muziejais, įskaitant Tate’o galeriją. Ji taip pat yra knygų „Stiliai, judėjimai ir kryptys: enciklopedinis moderniojo meno vadovas“ (liet. 2004), „Destination Art“ (2006) ir „Modernusis menas“ (liet. 2019) iš „Meno pagrindų“ serijos autorė.
Iš anglų kalbos vertė Irena Jomantienė