Paskutinį birželio antradienį Šiaurinėje bibliotekoje laiką leidžiančių mažųjų stovyklautojų laukė susitikimas su Pasvalyje gyvenančiu vienu talentingiausių tautinio paveldo muzikos instrumentų meistrų – Albertu Bartašiumi.
A. Bertašius, atvykęs kartu su žmona Lina, supažindino susirinkusiuosius su lietuvių liaudies muzikinės kultūros įvairove: net penkiolika įvairių instrumentų, jų ištakomis, pavadinimais, gamybos technologija, galimybėmis ir senosiomis muzikavimo tradicijomis. Na ir žinoma, skleidžiamu garsu.
Renginio dalyviai išgirdo jau žinomus instrumentus – kankles, smuiką, skudutį, birbynę, ragę, armoniką, dambrelį, mažąjį būgną – o taip pat ir nepažįstamus – besedles, pūslinę, manikarką, lumzdelį, daudytę, švilpą – pučiamuosius, mušamuosius, styginius-strykinius bei saviskambius lietuvių liaudies instrumentus.
Kaip pasakojo svečias, šie instrumentai buvo skirti tiek įvairioms apeigoms, šventėms, šokiams, tiek ir kaip medžioklės, gyvulių ganymui ar grojimui sau, susikaupimui.
Vaikus labai sudomino A. Bertašiaus pasakojami įdomūs faktai, jog štai mažiausias instrumentas dambrelis išgauna tik vienos natos garsą, ar kad būgnas yra gaminamas iš ožio ar šuns odos.
Susitikimo metu, remdamiesi turima muzikine patirtimi, išklausę A. Bertašiaus pasakojimą, išgirdę kiekvieno instrumento skambesį, stovyklautojai pažino net penkiolika tradicinių mūsų krašto instrumentų.
Užsiėmimo metu vaikai ir patys bandė pagroti svečio čia pat pagamintais skudučiais. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad išgauti garsą labai paprasta, tačiau tai gavosi toli gražu ne visiems.
Stovyklautojų kelionė po lietuvių liaudies muzikos instrumentų šalį buvo nuotaikinga ir įdomi.
Parengė Indrė Rapkevičienė Panevėžio miesto savivaldybės viešoji biblioteka