Smilginių sodų magija: šviesos ir geometrijos žaismas

sodai-smilgiai

Sausio 9–31 dienomis Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos Smėlynės padalinyje eksponuojama smilginių sodų paroda „Smilginukai“, kviečianti susipažinti su lietuvių liaudies meno tradicijomis ir jų šiuolaikine interpretacija.

Parodą sudarantys 23 kūriniai – 19 sodų ir 4 žvaigždės – atrodo tarsi suverti Coliukės adatomis – lengvi, trapūs, bet kartu subtilūs ir preciziškai išpuoselėti, harmoningai tobuli. Kiekvienas sodas tai unikalus kūrinys, savotiškas geometrinis galvosūkis bei atradimo džiaugsmas, skleidžiantis ramybę ir grožį.

Darbų autorė Raimonda Kiminaitė yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė, 25 metus aktyviai puoselėjanti šį tradicinį lietuvių liaudies meną. Panevėžyje gimusi ir augusi, šiuo metu Šiauliuose gyvenanti kūrėja, išskirtinai dirba tik su smilgų šiaudais. Pastaraisiais metais iš jų veria miniatiūrinius sodus.

R. Kiminaitė pabrėžia, kad sodų kūrimas – tai puiki meditacija, padedanti atsipalaiduoti, surasti ramybę bei patirti kūrybinį džiaugsmą. Ji tiki, jog sodai – ne tik dekoratyvinis elementas, bet ir simbolinis talismanas, skleidžiantis harmoniją ir laimę.

Tradicija, kurią tautodailininkė puoselėja ir prikelia naujam gyvenimui, sulaukia susižavėjimo ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Menininkės darbai puošia muziejų, kultūros centrų, teatrų ir įvairių kitų įstaigų erdves. Moteris ne tik eksponuoja savo darbus, bet ir veda edukacijas, kurių metu dalyviai mokosi smilgas paruošti, valyti, supjaustyti bei kurti geometrinius raštus.

Vienas tokių užsiėmimų parodos atidarymo dieną įvyko Smėlynės bibliotekoje, kur dalyviai susipažino su tradicinių sodų istorija ir simbolika. Edukacijoje dalyvavo 14 kūrybingų žmonių, kurie padedami tautodailininkės, aktyviai įsitraukė į procesą, milimetro tikslumu karpė smilgas, mokėsi geometrinių formų rišimo subtilybių. Per pustrečios valandos intensyvaus darbo jie ne tik išmoko miniatiūrinių sodų rišimo technikų, bet ir sukūrė net ne po vieną, o kai kurie net po tris miniatiūrinius sodus.

Šis kvietimas patiems įsitraukti į kūrybinį procesą, suveriant savo sodą ir atrandant lietuviško liaudies meno grožį, parodė, jog tradiciniai amatai gali tapti ne tik prasminga, bet ir labai įtraukiančia kūrybine veikla.

Nors užsiėmimas baigėsi, R. Kiminaitės smilginukų paroda iki pat mėnesio sausio 31 d. džiugins Smėlynės bibliotekos (Smėlynės g. 49) lankytojus. Ateikite ir pasinerkite į užburiantį smilginių sodų pasaulį. Tai unikali galimybė pasigrožėti subtiliais, miniatiūriniais šiaudų sodais, kurie atspindi lietuvių liaudies meno tradicijas ir šiuolaikinės kūrybos meistriškumą.

Parengė Indrė Rapkevičienė
Nuotrauka Valdos Šergalienės
Panevėžio Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka