2024 m. pavasarį Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka iškėlė įkurtuves – į atnaujintas, šviesias ir ryškias patalpas sugrįžo Vaikų ir jaunimo kultūrinės edukacijos skyrius. Kokie buvo pirmieji mėnesiai? Ką nauja suteikė komandai? Ar turėjo teigiamos įtakos miesto bendruomenei? Apie tai kalbamės su skyriaus vadove Toma APYNYTE-KIRSLIENE.
Kaip apibūdintumėte laiką persikėlus į naujas patalpas?
Drąsiai pavadinčiau atradimų ir kūrybos laiku. Aukštaičių gatvėje mus pasitiko ne tik naujas ir patrauklus erdvių dizainas, baldai, modernios darbo vietos, bet ir inovatyvi įranga. Visa tai leido įsitraukti į smagų kūrybinį procesą, atnaujinti buvusias bei kurti naujas, kokybiškas paslaugas ir veiklas mūsų skaitytojams.
Skyriaus komanda čia jaučiasi puikiai. Mus džiugina ne tik infrastruktūra, žymiai išaugęs lankytojų dėmesys, bet ir tai, kad dėl inovatyvių sprendinių dabar turime visas galimybes ir priemones išpildyti idėjas, užtikrinančias kokybišką lankytojų laisvalaikį.
Ar persikėlimas į naujas patalpas pakeitė skyriaus prioritetus, atvėrė naujų galimybių?
Į atsinaujinusias patalpas persikėlėme atsinaujinę ir mes. Džiaugiuosi, kad vieni kolegos išnaudojo galimybę įvaldyti naujas technologijas, kiti įsitraukė į naujas veiklas: organizuoja kvalifikacinius ir kultūrinius renginius, parodas. Taip pat smagu, kad į komandą įsiliejo nauji žmonės – jie įnešė šviežių idėjų, kaip galime labiau prisidėti prie skaitymo skatinimo, neformaliojo švietimo.
O skyriaus prioritetai ir tikslai liko tie patys – teikti kokybiškas paslaugas, siūlyti įtraukius renginius, projektus ir edukacijas, dalintis gerąja patirtimi su kitomis bibliotekomis.
Ar skirtumą jau pajuto ir miesto bendruomenė?
Taip, bendruomenė mūsų naujuosius namus įvertino dėmesiu – nuo balandžio priėmėme daugiau kaip 22 000 lankytojų. Jie ne tik skolinosi knygas, dalyvavo edukacijose, kūrybinėse dirbtuvėse, renginiuose, lankė parodas, bet ir tiesiog leido laisvalaikį. Malonu, kad lankytojai grįžta, vis dažniau sutinkame jau matytus veidus: moksleivius, ugdymo specialistus, tėvelius, auginančius mažus vaikus.
O argi galėtų būti kitaip? Veiklų apstu tiek atėjusiems grupėmis, tiek vieniems: galite išsirinkti reikalingą knygą, aplankyti parodą, dalyvauti renginiuose ir edukacijose, išbandyti naujutėlaitę muzikos įrašų studiją, pažaisti inovatyvius žaidimus.
Jeigu kuriate, padėsime, kad jūsų kūryba taptų labiau matoma – mūsų erdvėse eksponuojame įvairių darbų parodas. Jas rengti kviečiame mokyklas, darželius, pavienius mažuosius ir jaunuosius kūrėjus. Galite nusifilmuoti – tapti mūsų tinklalaidės „Rimti pokalbiai apie knygas“ dalyviu ir rekomenduoti kitiems savo mėgstamą knygą. Galite išsinuomoti renginių salę ar netgi atšvęsti gimtadienį – tam turime Aitvarų kavinę. Visais šiais klausimais kviečiu rašyti el. paštu vaikai@pavb.lt arba skambinti tel. +370 45 43 56 77.
Viena populiariausių skyriaus veiklų – edukacijos. Kokių atsirado naujų?
2024-ieji mums buvo tikrai sėkmingi. Žinoma, ir edukatoriams. Suskaičiavome, kad jų užsiėmimuose apsilankė daugiau kaip 8000 dalyvių.
Visiems jau siūlome ir naujų edukacijų – pavyzdžiui, „Pasakojimas po skėčiu“, „Aukštai ar žemai?“, „Knygų atraDImai“. Atsižvelgę į lankytojų pageidavimus vos prieš kelias dienas parengėme dar vieną – „Legenda apie Neringą“.
Kokių planų, svajonių turite šiems metams?
Tikiu, kad 2025-ieji mūsų skyriaus komandai bus ne mažiau sėkmingi. Planuojame skaitytojams pasiūlyti dar daugiau įdomių veiklų, kokybiškų paslaugų, kultūrinių renginių, kūrybinių dirbtuvių, mokymų. Šeimos turės galimybę ugdyti medijų ir informacinio raštingumo, tvarumo, kultūrines ir kūrybines kompetencijas.
Taip pat daug dėmesio ketiname skirti tarptautiškumui – plėtoti savanorystę, semtis gerosios patirties iš užsienio bibliotekų ir kultūros įstaigų, skleisti šią patirtį ne tik miesto, bet ir regiono bendruomenėms.
Kalbino komunikacijos specialistė Asta Sarapienė
Gintaro Lukoševičiaus fotografija