Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos lankytojai turėjo progą dar kartą prisiminti vieną didžiausių Lietuvos teatro kūrėjų – režisierių Eimuntą Nekrošių (1952–2018). Dokumentinę esė „Eimuntas Nekrošius. Pradžia“ pristatė jos režisierius, Jaunimo teatro vadovas Audronis Liuga.
Jaunimo teatras – pirmieji E. Nekrošiaus kūrybiniai namai. Čia debiutavo spektakliu „Medaus skonis“. Vėliau – „Katė už durų“, „Kvadratas“, „Pirosmani, Pirosmani…“, „Meilė ir mirtis Veronoje“, „Ilga kaip šimtmečiai diena“, „Dėdė Vania“, „Nosis“. Jie įtvirtino E. Nekrošiaus teatro fenomeną ir pakeitė teatro pasaulį.
„Eimuntas Nekrošius. Pradžia“ – tai ano teatro refleksija, subjektyvus žvilgsnis pasitelkus spektaklių nuotraukas ir filmuotą medžiagą. Bandant pagauti spektaklių „prarastojo laiko“ akimirksnius. Jaunystės teatrą, kuris atrodė tikresnis už tikrovę.
„Skirtingai nuo kitų menų, teatras išlieka tik atmintyje. Individuali atmintis savaip atranda prarastą laiką. Juolab teatro, tapusio iniciacija į jo pasaulį. Tokie man buvo E. Nekrošiaus spektakliai, pamatyti Jaunimo teatre“, – sako A. Liuga.
Tai jau trečias A. Liugos filmas apie E. Nekrošiaus gyvenimą ir kūrybą. 2016 m. buvo sukurtas „Eimuntas Nekrošius. Nutolinti horizontą“, 2019 m. – „Eimuntas Nekrošius. Tėvo kėdė“.
*****
E. Nekrošius – režisierius, kurio spektakliai vieni pirmųjų iš Lietuvos pradėti rodyti užsienyje. Pelnė įvairių šalies ir tarptautinių apdovanojimų: Baltijos Asamblėjos, Europos teatro, Herderio, Lietuvos nacionalinę, Nacionalinė pažangos premiją, „Baltijos žvaigždę“, Gedimino ordino Komandoro kryžių, Lietuvos nepriklausomybės medalį, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didįjį kryžių, Komandoro laipsnio Portugalijos ordiną „Už nuopelnus“, Italijos žvaigždės Komandoro ordiną ir kt.
Gintaro Lukoševičiaus nuotraukos