Didysis prizas iškeliavo į Zarasus

Vaizdas be pavadinimo

Visai gali būti, kad XIII Elenos Mezginaitės Lietuvos moksleivių dainuojamosios poezijos festivalyje-konkurse „Mano senas drauge…“ pirmuosius pasirodymus surengė būsimosios scenos žvaigždės.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos ir Vytauto Žemkalnio gimnazijos projekte šįsyk susirungė 17 moksleivių grupių ir solistų iš Panevėžio, Vilniaus, Molėtų, Kauno, Šiaulių, Raseinių ir Zarasų. Jie pristatė dainuojamosios poezijos kūrinius.

Pirmi kartai

Pirmąsyk konkurso vertinimo komisijoje dirbo ir jai pirmininkavo grupė „Baltos varnos” (Teresė ir Milda Andrijauskaitės).

„Kai mokėmės mokykloje, pačios ne vieną kartą dalyvavome šiame Elenos Mezginaitės vardo konkurse, kūrėmė dainas pagal jos tekstus. Tai buvo mūsų autorinių dainų kūrybos pradžia. Šis konkursas buvo vienas iš įvykių, toliau kūrusių mūsų pasaulėžiūrą ir muzikinį stilių. Nors ir pradėjome kurti savo tekstus, E. Mezginaitės ir kitų poetų tekstai suteikė drąsos ir įkvėpimo, – pasakoja Milda.

„Labai smagu grįžti, ir jei ne ant scenos, tai bent pamatyti save kituose žmonėse iš šalies, nusikelti į tą jausmą ir magišką aplinką, kur gimsta kažkas tikrai labai labai tikro”, – tvirtina Teresė.

Dar vienas pirmas kartas – tai, kad tarp renginio organizatorių išėjus iš darbo bibliotekoje neliko projekto idėjos autoriaus Arnoldo Simėno. Tačiau jo įspūdžiai apie XIII konkursą – tik patys geriausi: „Pirmąkart galėjau klausytis baigiamojo koncerto iš salės. Dar. Šiais metais buvo rekordinis autorių skaičius, vadinasi, įvyko mažiausiai septyniolika Elenos Mezginaitės poezijos interpretacijos premjerų. Ir dar. Praturtinta dainuojamosios poezijos žanro išraiška: išgirdome ir džiazo, ir sutartinės užuominų, nekalbu jau apie melodeklamaciją… Buvo įdomu dirbti komisijoje su dviem pirmininkėmis „Baltomis varnomis”, buvusiomis mūsų laureatėmis”.

Vertinti kūrybą  

Mildos ir Teresės teigimu, dalyviams svarbiausia smagiai ir prasmingai praleisti laiką.

„Esame įsitikinusios – kūrybos neįmanoma įvertinti. Visgi turėjome tai padaryti. Tačiau visiems konkurso dalyviams patariame: nesustokite. Jei nesutinkate su komisijos nuomone – ir nereikia. Tikėkite tuo, ką darote. Visada”, – sakė vertinimo komisijos pirmininkės „Baltos varnos”.

Jos atviros – „mums visada įdomiausia originalumas, žmonės, kurie neseka standartų ir „trendų”, o kuria kažką savita, daro tai, kame jaučiasi stipriausiai ir laisviausiai”.

Drąsa pasiteisino

Vertinimo komisija dirbo sklandžiai, prireikė kelių balsavimų, tačiau laimėtojai išrinkti kolegialiu sprendimu.

Didysis prizas iškeliavo į Zarasus. Jį išsivežė Emilija Venediktovaitė (Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija).

„Konkurse dalyvauju ne pirmąkart, tačiau iki šiol scenoje būdavau ne viena. Tad šįsyk prireikė žymiai daugiau drąsos, tikėjimo. Ir man pavyko”, – džiaugėsi Emilija.  

„Emilija – tikra klasikinės dainuojamosios poezijos žanro atstovė. Profesionali, nemonotoniška dainuodama poeziją, o ne įprastas dainas. Antra, jaunoji autorė labai atsakingai pasirengė. Tikėtina, kad abu pasirinkti kūriniai nebuvo sukurti specialiai šiam festivaliui. Emilija, žinoma,  savo aruode turi ne vieną dešimtį dainuojamųjų kūrinių”, – komisijos sprendimą komentuoja A. Simėnas.

Laimėtojai

Konkurso laureatai „Už Elenos Mezginaitės poezijos muzikinę interpretaciją“:
I vieta – Rusnė Kniškaitė (Vilniaus licėjus);
II vieta – Marija Mechovičiūtė (Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija);
III vieta – Simonas Bondzinskas ir Nandas Blažaitis (Vilniaus Gabijos gimnazija).

Konkurso laureatai „Už profesionalų atstovavimą dainuojamosios poezijos žanrui“:
I vieta – Elzė Vaicenavičiūtė (Vilniaus M. Biržiškos gimnazija);
II vieta – Austėja Grosaitė ir Benas Gutauskas (Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija);
III vieta – Uršulė Krikščionaitytė, Pijus Ruzgas, Austėja Dimitrijeva (Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija).

Nominacija už krašto poeto kūrybos interpretaciją atiteko Marijai Šipelytei ir Viltei Šileikytei (Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija, Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorija), už atlikimo išraiškingumą – Aivitai Malažinskaitei (Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija), už dainuojamosios poezijos žanro išraiškų turtinimą – grupei „Kadagys“ (Joringis Girskas, Viltė Audėjūtė, Mida Baronaitė, Molėtų gimnazija).

Laikinasis Panevėžio miesto meras Petras Luomanas įteikė mero prizą – šis skirtas vilniečiams Simonui Bondzinskui ir Nandui Blažaičiui.

*****

Konkurso organizatorės – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka ir Vytauto Žemkalnio gimnazija.

Projektą „Elenos Mezginaitės XI Lietuvos moksleivių dainuojamosios poezijos festivalis-konkursas „Mano senas drauge…“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio miesto savivaldybė.

LKT_Logotipas

Gintaro Lukoševičiaus ir Gedimino Kartano nuotr.

Asta Sarapienė
Komunikacijos specialistė