Prasminga nenaudojamo džinso istorija: nuo kelnių iki sapnų gaudyklės

sapnu-gaudykles

Sąmoningi, kritiškai mąstantys piliečiai žino, jog neatsakingas masinis vartojimas dar labiau didina klimato kaitą, aplinkos taršą, eikvoja gamtos resursus. Tad nenuostabu, jog atsakingo vartojimo tema šiais laikais darosi vis aktualesnė. Ypač svarbu apie tvarumą kalbėtis su vaikais.

Biblioteka siekia patraukliai ir įdomiai suteikti aplinkosaugos žinių, skleisti tvarumo idėjas ir ugdyti draugiškus aplinkai, atsakingo vartojimo įpročius. Viena tokių originalių veiklų vaikams, kurios metu nenuobodžiai, nepamokslaujant pristatytas ir skatintas tvaraus vartojimo judėjimas vyko bibliotekoje „Židinys“ (Nemuno g. 76). Į svečius pasikvietėme parduotuvėlės-džinsų pakartotinio panaudojimo studijos „Denim diaries“ bei „naudotų daiktų galerijos DĖK’ui“ įkūrėją Mildą Paukštę, organizavusią antrinių daiktų panaudojimo dirbtuves.

Moteris jau ne vienerius metus prikelia antram gyvenimui nereikalingus, nenaudojamus drabužius ir daiktus, veda įvairias edukacijas moksleiviams bei suaugusiems. M. Paukštės tvarios kūrybos iš perdirbtos tekstilės pagrindinė žaliava – džinsas. Pasak moters, džinsiniai drabužiai labai populiarūs, juos dėvi visi – nuo vaikų iki senjorų, be to iš jų galima pagaminti beveik viską. „Tai natūrali medvilnė, audinį malonu liesti, jis nesielektrina“, – džinso privalumus vardijo kūrėja.

„Darbams ir užsiėmimams naudoju ne tik dėvėtą, bet ir nereikalingą tekstilę: atraižas, džinsus, kurie nesulaukė savo pirkėjų arba buvo nupirkti ir liko nedėvėti“, – susirinkusiems kalbėjo M. Paukštė.

Viešnia vaikams papasakojo apie tekstilės atliekų keliamus iššūkius, perteklinio pirkimo ir naudojimo įpročius.

Tuomet prasidėjo meniškoji susitikimo dalis – sapnų gaudyklių iš džinsų kūrimo užsiėmimas.

Tikima, jog sapnų gaudyklė – tai ne tik jaukus miegamojo interjero akcentas, bet ir magiškas indėnų kilmės talismanas, galintis apsaugoti nuo košmarų, nemigos ir pritraukti gerus sapnus, padedantis greičiau užmigti.

M. Paukštė paaiškino sapnų gaudyklės gaminimo techniką, tinklo pynimo būdus, dekoravimo galimybes. Žingsnis po žingsnio pademonstravo, kaip tinkamai paruošti džinso atraižas, jas apsukti apie lanką, padaryti raštą viduryje, papuošti kutais bei užmegzti pakabinimo kilpą.

Tokioms tvarioms dirbtuvėms prireikė tik keturių priemonių: taisyklingos formos rato, siūlų, džinso atraižų bei žirklių. Visa tai turėdami vaikai pradėjo darbą – ardė džinsą ir plėšė juosteles apskritimo karkaso apvyniojimui, mėgino siūlų kompozicijas, kabino kutus…

Dalyviai savo rankomis pasigamino vienetines, originalias ir išskirtines sapnų gaudykles, kurias parsinešę į namus, galės pakabinti šalia lovos ir išmėginti, ar tikrai ji pritraukia tik malonius sapnus.

Šis užsiėmimas – viena bibliotekos vykdomo tęstinio aplinkosaugos švietimo projekto „Girdžiu gamtos šnaresį“ veiklų, dalinai finansuojamų iš Panevėžio miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus lėšų.

Parengė Indrė Rapkevičienė,
Panevėžio Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka