Projekto „Virtuali Filosofijos skaitykla“ susitikimas

flosofijos-logo

Filosofo Gintauto Mažeikio paskaita „Teurgija, vaizduotės dialektika ir fašizmas: kaip atskirti?“

KADA: Rugsėjo 1 d., ketvirtadienį, 18:00 val.

KUR: Molėtų viešosios bibliotekos Facebook paskyroje.

KAS: Vieša filosofo prof. dr. Gintauto Mažeikio (VDU) paskaita „Teurgija, vaizduotės dialektika ir fašizmas: kaip atskirti?“.

Tai jau 5 skaityklos iniciatyvos sezonas, o šis susitikimas jau 49-asis. Iniciatyva sulaukė didelio populiarumo, ją kuruoja filosofė prof.dr. Lina Vidauskytė.

Dalyvauti (skaitykla nemokama) kviečiame visus susidomėjusius, nepriklausomai nuo amžiaus, profesijos, išsilavinimo, socialinės padėties ir kitų aplinkybių.

Šį sezoną pradėsime nuo kalbos apie teurgiją, vaizduotės dialektiką ir fašizmą bei kuo jie skiriasi.

Gintautas Mažeikis – vienas žymiausių ir įdomiausių Lietuvos filosofų, kultūros teoretikas, antropologas, Filosofijos ir socialinės kritikos katedros vedėjas, profesorius. Jo mokslinė veikla daugiausia skirta šiuolaikinių socialinės ir politinės filosofijos teorijų analizei, postmoderniai politinei antropologijai, propagandos ir simbolinio mąstymo tyrimams. Profesorius yra parengęs monografijų apie Renesanso pasaulėžiūrą ir kultūrą, filosofinę antropologiją, kompetencijų ugdymo sistemą per kooperuotas studijas ir t. t.

Šią temą svarstė W.Benjaminas, M. Horkheimeris, T. Adorno, A. Uždavinys ir dar daug kitų, neretai vienas kitam prieštaraujančių, mąstytojų. Itališkas fašizmas ir hitlerizmas plėtojo plačius mito, mistikos, ezoterizmo tyrimus pateisinti savo rasines teorijas, tuo pačiu suvaržant laisvą filosofinį dievo darbo – teurgijos – patyrimą. Šiandieninis putiniškas fašizmas ir jo apologetai, tokie kaip A. Duginas, daro panašius žingsnius ir remiasi analogiškais šaltiniais. Tačiau teurgijos vaizdavimas lygiai kaip ir poetinės Dievo ar ateities įžvalgos yra būtina ne tik šiuolaikinio meno, bet ir poezijos, kino vaizduotės dalis. Be šios dialektinės vaizduotės žmonijos raida būtų neįmanoma. Kaip atskirti teurgiją, vaizduotės dialektiką ir fašistinius teiginius?

Už dalinį finansavimą Molėtų bibliotekos Filosofijos skaityklos iniciatyvai dėkojame Lietuvos kultūros tarybai ir projekto partneriams.

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos informacija