Šis ekstremali situacija su visame pasaulyje siaučiančiu COVID-19 virusu yra rimtas išbandymas kiekvienam iš mūsų. Nors metas tikrai sudėtingas, džiugina visuomenės, verslo ir įvairių bendruomenių susitelkimas į pagalbą medikams su pandemija.
Kiekvienas stengiasi prisidėti kaip gali: dirba nuotoliniu būdu, aukoja pinigus medicinos įrangai ir priemonių pirkimui, perka produktus senyviems žmonėms, rūpinasi jų augintiniais, atiduoda medicinos įstaigoms turimas apsaugos priemones, savanoriauja.
Prasidėjus viruso plitimui uždrausti vieši renginiai, bibliotekos neaptarnauja lankytojų, tačiau aktyviai kuria skaitmeninį turinį, rekomenduoja, kur rasti nemokamos laisvai prieinamos literatūros, ką su vaikais veikti laisvalaikiu, konsultuoja nuotoliniu būdu ir kt.
Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos kolektyvas prisideda prie „Robotikos mokyklos“ iniciatyvos gaminti medikams skirtas veido apsaugas.
Vaikų literatūros skyriaus „Žalioji pelėda“ darbuotoja Vaida Stumbrytė, konsultuodamasi su Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir „Robotikos mokyklos“ specialistais, kasdien bibliotekos 3D spausdintuvu pagamina po 2-3 rėmelius apsauginiams skydeliams.
„Šis procesas nėra paprastas ir greitas: 1 rėmelį 3D spausdintuvas atspausdina maždaug per valandą. Jį nuimti patariama tik po keturių valandų. Tuomet ant rėmelio šonų esančių spaustukų uždedamas pagal išmatavimus iškirptas specialus permatomas plastiko lakštas. Gaminant ir surenkant apsauginius skydelius laikomasi saugumo reikalavimų“, – apsauginių skydelių gamybos procesą trumpai apibūdino vaikų literatūros skyriaus „Žalioji pelėda“ bibliotekininkė.
Kai kuriems medikams tokie bibliotekos pagaminti skydeliai gali būti vienintelė apsaugos priemonė nuo lašeliniu būdu plintančio viruso ar papildoma apsauga dėvint jį kartu su respiratoriumi, pratęsiant jo veikimo trukmę. Skydelis dengia veidą, tad mažina galimą lašelių kontaktą.
„Kad atspausdintume 50 rėmelių, mums reikia apie 1 kg medžiagos, tai yra šiek tiek daugiau nei 1 plastiko ritė. Šiuo metu turime dvi ekologiško 3D plastiko rites, iš kurių gaminsime kaukes. Tikimės Panevėžio gydymo įstaigoms perduoti apie 100 tokių apsauginių skydelių“, – teigė V. Stumbrytė.
Iniciatyvą parėmė „Retal Baltic“, „Laisvės TV“ ir kitos Lietuvos įmonės bei organizacijos, užsakydamos permatomus lakštus, skirtus skydelių gamybai.
Džiugu, jog turime galimybę bibliotekos 3D spausdintuvą panaudojanti kilniam tikslui.
Šiuo metu itin svarbu susitelkti bendram tikslui ir saugoti vieniems kitus!
Indrė Rapkevičienė, vyresn. metodininkė komunikacijai ir projektų valdymui