Būti politikos laisvamaniu – misija įmanoma

Bibliotekoje vyko prof. Bronislovo Genzelio knygos „Politikos laisvamanio užrašai: sovietmetis, Sąjūdis, nūdiena“ pristatymas ir diskusija. „Pagrindinis šios knygos tikslas – atkreipti dėmesį į istoriją“, – sakė knygos autorius, filosofas, politinis ir visuomenės veikėjas, Kovo 11-osios Akto signataras B. Genzelis.

Knyga aprėpia ilgą laikotarpį – nuo jaunystės atsiminimų iki šių dienų. Pristatyme prof. B. Genzelis daugiausia kalbėjo apie nūdienos aktualijas: politinius sprendimus ir piliečių reakciją, oligarchų įtaką ir žiniasklaidos vaidmenį, tačiau aliuzijų rado ir Antikos laikuose, ir Biblijoje, į kurią pastaruoju metu gilinasi. Profesorius prisiminė Sąjūdžio laikus, kuomet jis dažnai kartojo metaforą, kad pirmiausia reikia pastatyti namą, o jau tada galvoti apie baldus. Pasak jo, pastatas jau pastatytas, o štai su baldais dar ne viskas gerai. Primindamas Kovo 11-osios svarbą, jis prisiminė ir tas šalis, kurios labiausiai palaikė Lietuvos nepriklausomybę, daugiausia padėjo nelengvu laikotarpiu, siekiant savarankiškumo, - Lenkija, Vokietija, Švedija ir ,žinoma, Islandija.

Renginyje įžvalgomis dalijosi knygos autoriaus bendražygiai ir bendraminčiai: Kovo 11-osios Akto signataras dr. Zigmas Vaišvila, Vilniaus universiteto Politikos instituto socialinių mokslų daktaras, doc. Algimantas Jankauskas, Seimo narys Povilas Urbšys.

Bibliotekos direktorė Rima Maselytė džiaugėsi renginiu ir jo svečiais – Atgimimo šaukliais. Direktorė turėjo galimybę su prof. Bronislovu Genzeliu ketverius metus dirbti Gabrielės Petkevičaitės-Bitės medalio „Tarnaukite Lietuvai“ komisijoje, įkurtoje prie Seimo. B. Genzelis buvo komisijos pirmininkas, R. Maselytė – jo pavaduotoja. Pasak direktorės, tai buvo ypatingos patirties metai būti šalia žmogaus, kurio gyvenimo kriterijai: sąžinė, teisybė.

„Jei Valstybės šimtmečio proga būtų diskutuojamas ir kuriamas Tėvų kūrėjų kanonas, be abejonės, prof. Bronislovas Genzelis už savu laiku padarytus moralinius sprendimus būtų vienas iš jų. Ši knyga primena kai kurių jau primirštus profesoriaus moralinius sprendimus, tapusius naujausios Lietuvos istorijos dalimi“, – kalbėjo doc. A. Jankauskas, savo pranešime apžvelgęs svarbiausius sprendimus ir patikinęs, kad tas sąrašas dar nėra baigtinis.

Dr. Z. Vaišvilos nuomone, knyga „Politikos laisvamanio užrašai: sovietmetis, Sąjūdis, nūdiena“ yra pažintinė ir labai aktuali. Tai prof. B. Genzelio kelias ir pamoka, nes jis parodė, kaip svarbu turėti draugų, bendraminčių. Šią knygą būtinai turėtų skaityti tie, kurie viską nori paaiškinti labai paprastai, kurie mato tik dvi spalvas – juodą ir baltą.

Pasak Seimo nario P. Urbšio, politikoje išlikti laisvamaniu atrodo misija neįmanoma, tačiau profesoriaus B. Genzelio pavyzdys įrodo, kad įmanoma.

„Versmės“ leidyklos atstovas, atsargos pulkininkas Arūnas Dudavičius sakė, kad „Versmės“ leidykla knygą „Politikos laisvamanio užrašai: sovietmetis, Sąjūdis, nūdiena“ išleido 500 egzempliorių tiražu. Pasak jo, šią knygą verta įsigyti ir joje keliamas mintis paskleisti savo bendruomenėje.

Knygoje publikuojami straipsniai, atskleidžiantys mažai žinomus didžiosios politikos užkulisius, netikėtai keičiantys žinomų politikų ir visuomenės veikėjų portretus, įvairiomis progomis autoriaus sakytos kalbos.

Patriotinės dainos, atliekamos kariškio Donato Voverio, renginiui suteikė pakilią nuotaiką.

Virginijos Januševičienės tekstas

Arnualdo Dalindos nuotr.